Pripraviť sa, poklad, štart! (výstava)

Vážení milovníci umenia, histórie, milí návštevníci. Vy, ktorí sa chodievate z času na čas prejsť po kaštieľskom areáli určite evidujete prítomnosť dizajnovej lavičky. Pozornosť púta už na prvý pohľad. Zrejme viete, že patrí k výstave, ktorú nám ale Covid-19 uzamkol ...

Pripraviť sa, poklad, štart! (výstava)

Výstava patrí k projekt TREASURES. Poklady strednej Európy. Kultúra, príroda, hudba financovaného z programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A SK-AT.

Hlavného partnera - Slovenské národné múzeum – v projekte reprezentujú SNM – Historické múzeum a SNM – Hudobné múzeum. Na rakúskej strane sú partnermi Národopisné múzeum vo Viedni a mesto Marchegg. Ako strategickí partneri sú do projektu zapojení: MK SR, TTSK a Úrad Dolného Rakúska. Cieľom projektu, ktorý prebieha od roku 2018, je nadviazanie trvalo udržateľnej spolupráce partnerov a jeho priame výstupy sú: spoločná výstava a čiastkové obnovy kaštieľov v Marcheggu a v Dolnej Krupej.

Výstavu – celkom unikátnu - s názvom Pripraviť sa, poklad, štart! Putovanie za hodnotami, sa nám podarilo usporiadať. Premiéru mala v roku 2019 v kaštieli Marchegg a na jeseň minulého roka sme ju inštalovali v našom kaštieli. Ponúkli sme v nej viac než 200 zbierkových predmetov z troch múzeí, pre návštevníkov sme pripravili viacero špecialít: stieracia fólia, hrací stôl, výučba tancov, ponuka videoprodukcie, pre deti pracovné listy ai. Je nám však smutno z toho, že výstava nám osirela... Iba máloktorí z vás, milí návštevníci, mali možnosť ju uvidieť, pretože pandémia Covid-19 zatvorila naše brány. Ponúkame vám výstavu aspoň virtuálne v našej prezentácii a videosnímke. Pripraviť sa, pozor... Vychutnajte si z pohodlia domova jedinečnú výstavu v online priestore. Stačí kliknúť.

Kaštieľ v Marcheggu sa už obnovuje. Rekonštrukciu poňali veľkoryso – popri finančnej podpore z projektu Interreg V-A získali aj veľkorysú dotáciu z Dolnorakúskej krajinskej vlády. Náš dolnokrupský kaštieľ stále trpezlivo čakal. A dočkal sa! Stavebný ruch v ňom začne už v nasledujúcich týždňoch. Obnova je plánovaná na obdobie 18 mesiacov. Veľmi sa tešíme, že sa opäť zaskvie v celej svojej kráse!

interreg-slovakia-austria-logo.png

Späť na články

1. 12. 2021

Prihláška na medzinárodnú konferenciu

Prvá medzinárodná konferencia s názvom Vplyv šľachtických rodov na formovanie kultúrneho dedičstva, sa v našom krupskom kaštieli uskutoční budúci rok v novembri. My nenechávame nič na náhodu a na každý detail myslíme v predstihu. Máte záujem o aktívnu účasť na pripravovanej konferencii?

15. 11. 2021

Projekt Treasures

Slovenské národné múzeum (SNM – Historické múzeum a SNM – Hudobné múzeum, Kaštieľ Dolná Krupá) a obec Marchegg so Spolkom/Rakúske národopisné múzeum vo Viedni (ÖMV) získali finančné prostriedky z programu Interreg V – A SK – AT na realizáciu projektu Treasures.

6. 10. 2021

9.10.2021 Nordic Walking pre všetkých

Viete, kedy je správny deň na začiatok niečoho nového? Presne v sobotu 9.10.2021. V našom kaštieľskom parku sa bude ,,chodiť s paličkami“. Od 16:30 do 18:00 sa s profesionálnymi lektormi naučíte správnu techniku severskej ozdravno-športovej aktivity.