Vďaka európskemu projektu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A SK-AT v rámci projektu TREASURES sme mohli realizovať čiastkovú stavebnú obnovu kaštieľa a viaceré vydarené aktivity. Od posledného kaštieľskeho denníka sa veľa zmenilo a naša rekonštrukcia sa nevyhla komplikáciám a predĺženiu. V roku 2022 sme vedeli, že budeme potrebovať nového dodávateľa. Začali sme s aktualizáciou projektovej dokumentácie, nasledovalo nové verejné obstarávanie – všetko v rekordne krátkom čase. Verejné obstarávanie dopadlo dobre! S novým dodávateľom máme za sebou 1. polovicu našej spolupráce.
Chcete vedieť, čo všetko sa za posledný rok zmenilo v kaštieli? Alebo chcete vedieť, čo sa zmení za najbližší rok?
Kde začať? Kým predchádzajúca etapa sa niesla v duchu demontáže a búrania, tak posledný rok bol skôr o finalizáciách povrchov a ukončovaní okruhov prác. Najviac sme toho stihli na prízemí. Táto časť je pre nás najdôležitejšia. Nachádzajú sa tu výstavné, reprezentatívne a administratívne priestory. Ako sme sa veľa krát rozprávali s našim novým dodávateľom: „tieto priestory sú nám sväté“. Riešili sme najmenšie detaily, ako napr. termostatické hlavice na radiátory, či keramické vypínače. Na tomto poschodí nájdete po rekonštrukcii najviac zmien.
Sú to najmä:
- zreštaurované miestnosti s pôvodnými freskami z konca 17. storočia, keď bol kaštieľ ešte o poschodie nižší,
- obnovená dvojposchodová kaplnka so stropnou freskou holubice,
- freskovú sálu bez vesmírneho lustra,
- krásne dubové parkety a kamenné dlažby,
- zreštaurované dverné výplne,
- dokončené všetky rozvody ako aj WiFi pokrytie.
V suteréne už máme tiež „upratané". V tejto časti kaštieľa bol problém vždy problém so zemnou vlhkosťou. Preto sa v suteréne nezachovalo takmer nič z nástennej výzdoby, čo sa zachovalo sme v celom rozsahu odkryli. Síce sme aj v suteréne dbali na prezentáciu priestorov, no tu bolo najmä nevyhnutné sa vysporiadať s vlhkosťou. Srdce projektu a podnadpis rekonštrukcie objektu je „odvlhčenie kaštieľa".
Aj na tomto poschodí sa máte na čo tešiť:
- všetky línie klenbových stropov boli vymodelované reštaurátormi,
- nájdeme tu novoobjavený vstup do kaplnky, ktorým v minulosti vchádzal dôstojný pán, do vstupu sa osadilo masívne kamenné schodisko,
- steny sú omietnuté špeciálnou sanačnou skladbou materiálov,
- pod nohami je umiestnený dômyselný odvetrávací systém zemnej vlhkosti (keďže kaštieľ nemá typické základy, ale väčšina jeho stien je položených priamo na hline, bolo nevyhnutné zabrániť vzlínaniu zemnej vlhkosti do muriva),
- korunováciou suterénnych priestorov je tzv. „jedáleň“, jediný priestor so zachovanými freskami.
Ak by sme sa rekonštrukciu kaštieľa pozerali cez optiku pamiatkovej hodnoty, tak práve na poschodí nájdeme najmenej „histórie". Síce sme v procese čistenia stien našli fragmenty zdobenia stien tapetami, tu sa viac žiaľ nezachovalo. Je to spôsobené najmä dispozíciou, ktorá bola vytvorená v časoch, keď kaštieľ slúžil ako psychiatická liečebňa. Na chodbách nájdeme 200-ročné rímsy alebo v tzv. salónikoch pôvodné zvyšky povrchovej úpravy stien.
Sme pri ére kaštieľa, kedy rekonštrukcia prebieha citlivejšou formou ako v minulosti. Nálezy, výzdoba stien je v absolútne plnom rozsahu prezentovaná a presne to je predsa cieľom obnovy historickej budovy – vrátiť jej zašlú krásu. Veríme, že bude kaštieľ pre budúce generácie sprítomňovať svoju minulosť v podobe a s úctou akú mal pred 200 rokmi.
Staré kaštieľske denníky si môžete pripomenúť nižšie: